Lepiej zapobiegać niż leczyć, ale…
Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. To prawda znana każdemu z nas. W świecie wirusów jest jednak grono silnych przeciwników, a wśród nich wirus HSV-1 odpowiedzialny za opryszczkę błony śluzowej jamy ustnej i skóry okolicy około wargowej. Czy to oznacza, że jesteśmy wobec niego bezradni?
I tak, i nie. Na początek jednak kilka faktów. Wirus opryszczki zwykłej (Herpes simplex virus) występuje w postaci dwóch typów, HSV-1 i HSV-2. Pierwszy z nich najczęściej wywołuje opryszczkę wargową, drugi – opryszczkę narządów płciowych.
Do zakażenia HSV-1 najczęściej dochodzi w dzieciństwie. Zakażenie może przebiegać bezobjawowo lub z wystąpieniem niewielkich objawów, które łatwo zbagatelizować.
Wirus łatwo przenosi się poprzez ślinę, z wydzieliną pęcherzykową czy bezpośredni kontakt z błonami śluzowymi i skórą. Wystarczy kontakt z osobą zakażoną bądź będącą nosicielem wirusa, np. pocałunek, picie z tej samej szklanki czy wspólne używanie kosmetyków (zwłaszcza pomadek i błyszczyków). A kiedy ten wniknie do naszego organizmu, usunąć go z niego nie sposób.
Wspólną cechą wirusów opryszczki jest bowiem rozwój zakażenia latentnego, czyli trwającego całe życie osoby zakażonej. A to oznacza, że już zawsze będzie miała wirusa opryszczki.¹ To dlatego też opryszczka nawraca w odstępie tygodni, miesięcy lub lat.
Są sytuacje, które sprzyjają reaktywacji wirusa. Należą do nich:
- stres,
- miesiączka,
- urazy w okolicy ust,
- przemęczenie,
- wyziębienie,
- ekspozycja na silne światło słoneczne,
- stosowanie glikokortykosteroidów.
Czy opryszczkę się leczy?
Opryszczka nie jest chorobą zagrażającą życiu. Jest jednak mocno uciążliwa – jeśli pojawia się w okolicy ust, jest widoczna i stanowi poważny defekt kosmetyczny. Towarzyszą jej też uciążliwe objawy. Ból, pieczenie, świąd i mrowienie to zapowiedź tego, że w tym miejscu za 2–3 dni pojawi się grudka, która zmieni się w drobne pęcherzyki wypełnione przeźroczystym płynem. Kiedy pękną, będziemy mieć do czynienia z nadżerkami, które co prawda goją się samoistnie, ale bardzo długo (nawet do 14 dni).
Na szczęście wcale nie musi to tak wyglądać. W aptekach bez recepty dostępny jest lek przeciwwirusowy acyklowir, które hamuje namnażanie się wirusów HSV. Nie eliminuje ich z organizmu, ale zmniejsza nasilenie objawów zakażenia pierwotnego i nawrotowego. Jest przy tym uznawany za lek przeciwwirusowy o wysokim profilu bezpieczeństwa.²
Acyklowir obecny jest w leku Hascovir control, który zaleca się stosować w leczeniu nawrotowej opryszczki warg i twarzy. W przypadku zakażeń nawracających szczególnie ważne jest rozpoczęcie leczenia w okresie objawów zwiastunowych (świąd, mrowienie lub pieczenie okolic objętych zakażeniem) lub tuż po pojawieniu się pierwszych zmian.³
Uzupełnieniem leczenia może być acyklowir w kremie (Hascovir pro) lub żelu (Hascovir Lipożel). Oba preparaty stosowane miejscowo powstrzymują replikację wirusa opryszczki wargowej. Wspomagają też gojenie się zmian chorobowych, a także łagodzą swędzenie.⁴⁺⁵ Hascovir Lipożel ponadto nie zostawia białych śladów na ustach.
Nawrotom opryszczki można zapobiec!
Co jednak w sytuacji, gdy opryszczka często nawraca? Zaleca się wówczas profilaktykę farmakologiczną w postaci przyjmowania acyklowiru.⁶ W odpowiedniej dawce (400 mg w 1 tabletce) znajdziemy go w leku Hascovir control MAX, który polecany jest do stosowania w celu zapobiegania nawrotom opryszczki, a także w okresie narażenia na czynniki wywołujące nawroty choroby (np. stres).
Nie ma metody, która w sposób skuteczny zapobiegnie zakażeniu wirusem opryszczki. Można jednak ograniczyć to ryzyko poprzez używanie wyłącznie swoich przyborów toaletowych i sztućców.
Ważne jest też, by rodzice ze zmianami opryszczkowymi na ustach nie całowali swoich dzieci, zwłaszcza noworodków i niemowląt, w przypadku których zakażenie pierwotne wirusem opryszczki może być bardzo niebezpieczne.⁷
HAS/23/12/9/b
Hascovir control, 200 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 200 mg acyklowiru (Aciclovirum). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Leczenie nawrotowej opryszczki warg i twarzy wywołanych przez wirus opryszczki pospolitej (Herpes simplex) u dorosłych. Leczenie nawrotowej opryszczki zewnętrznych narządów płciowych wywołanej przez wirus opryszczki pospolitej (Herpes simplex) u dorosłych. Produkt leczniczy może być stosowany jedynie u pacjentów, u których w przeszłości rozpoznano zakażenie wirusem opryszczki pospolitej. Podmiot odpowiedzialny: "PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK" S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.
Hascovir control MAX, 400 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 400 mg acyklowiru (Aciclovirum). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Zapobieganie nawrotom opryszczki pospolitej u pacjentów z prawidłową odpornością. Produkt leczniczy może być stosowany jedynie u pacjentów, u których w przeszłości rozpoznano zakażenie wirusem opryszczki pospolitej. Podmiot odpowiedzialny: "PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK" S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.
HASCOVIR pro, 50 mg/g, krem. Skład: 1 g kremu zawiera 50 mg acyklowiru (Aciclovirum). Postać farmaceutyczna: krem. Wskazania do stosowania: Miejscowe leczenie opryszczki wargowej (tzw. zimno) oraz zmian opryszczkowych na twarzy, wywołanych przez wirusa opryszczki pospolitej (Herpes simplex). Podmiot odpowiedzialny: "PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK" S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E.
Hascovir LIPOŻEL, 50 mg/g, żel. Skład: 1 g żelu zawiera 50 mg acyklowiru (Aciclovirum). Postać farmaceutyczna: żel. Wskazania do stosowania: Leczenie opryszczki wargowej (tzw. zimno) i zmian opryszczkowych na twarzy. Podmiot odpowiedzialny: "PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK" S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
¹ Majewska A., Łuczak M., Wirusy opryszczki pospolitej – wczoraj i dziś, Przegl. Dermatol., 2008, 95, 585–587.
² Dzieciątkowski T., Rola A., Majewska A. i in., Leki stosowane w leczeniu zakażeń herpeswirusami ludzi, Post Mikrobiol., 2007, 3, 211–221.
³ Charakterystyka Produktu Leczniczego Hascovir control
⁴ Charakterystyka Produktu Leczniczego Hascovir Lipożel pkt 4.2: Leczenie należy prowadzić co najmniej przez 4 dni. Jeżeli nie nastąpiło zagojenie zmian skórnych leczenie można przedłużyć do 10 dni.;
⁵ Charakterystyka Produktu Leczniczego Hascovir pro pkt 4.2 Leczenie powinno trwać 5 dni. Jeśli po tym czasie objawy nie ustąpią, leczenie można przedłużyć o kolejne 5 dni.
⁶ Lesiak A i in. Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej. Forum Dermatologicum 2017; 3(4): 147–151
⁷ Marczyńska M., Opryszczka u dzieci, Pediatr Dypl. 2012, 16(2), 44–49.