O… pryszczka, czyli mały wielki psuj dobrej zabawy
Jest niewielka, ale potrafi na całego zepsuć radość z zabawy i towarzyskiego spotkania. Opryszczka, bo o niej mowa, to trudny przeciwnik, ale odpowiednio działając, można go pokonać!
Opryszczka? Nie daj się jej!
Ileż to razy tuż przed wyczekiwaną imprezą lub ważnym spotkaniem czułeś nieprzyjemne swędzenie w okolicy ust? Pamiętasz, jak stres w trakcie sesji przyczynił się do tego, że na egzamin szedłeś, czując ból i dyskomfort? A może przypominasz sobie, kiedy w czasie wakacji zamiast poznawać nowe osoby, ukrywałeś się wraz ze swoim wstydliwym problemem?
Niestety, opryszczka, którą wywołuje wirus HSV, potrafi zabrać nam sporo radości. Jest co prawda problemem powszechnym, bo zmagają się z nim ludzie na całym świecie, jednak nie jest tak błaha, jak się wydaje. Dla jednych skończy się na jednorazowym "zimnie" błony śluzowej jamy ustnej i skóry okolicy około wargowej, dla innych – wysoką gorączką, bólem głowy i mięśni, które to objawy mogą wskazywać na pierwotne zakażenie lub ciężki przebieg choroby. Nierzadko zdarza się też, że opryszczka nawraca, i to najczęściej w najbardziej nieodpowiednim momencie.
Dzieje się tak dlatego, że wirus opryszczki, który raz wniknie do organizmu przez błonę śluzową lub uszkodzoną skórę, zostaje w nim na zawsze. W neuronach czuciowych pozostaje w postaci utajonej i aktywuje się pod wpływem czynników zewnętrznych, wśród których najczęściej wymienia się: osłabienie organizmu, stres, wyziębienie czy nadmierną ekspozycję na silne światło słoneczne.
Objawy zwiastunowe? Nie czekaj!
Tuż przed tym, jak opryszczkę zauważymy gołym okiem, da o sobie znać miejsce, w którym pojawi się nadżerka – będzie piekło, bolało lub swędziało. Te nieprzyjemne objawy stanowią spory dyskomfort. Podobnie zresztą jak pojawiające się krótko później pęcherzyki wypełnione płynem, które mogą pęknąć, a proces gojenia będzie wówczas przebiegał z widocznymi, nieestetycznymi strupkami, których najbardziej się wstydzimy.
Dobra wiadomość jest taka, że objawy opryszczki można złagodzić. I to nie smarowaniem zmian wysychającą na biało pastą do zębów czy przykro pachnącym czosnkiem (nie polecamy!), ale lekiem przeciwwirusowym, który zawiera acyklowir. Obecny jest w preparacie Hascovir control, który kupisz w aptece bez recepty. Najlepiej, gdy sięgniesz po niego od razu, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy zapowiadające opryszczkę. Rozpoczęcie leczenia w okresie objawów zwiastunowych lub tuż po pojawieniu się pierwszych zmian jest szczególnie ważne.
Acyklowir, znajdujący się w leku Hascovir control, hamuje replikację HSV-1, ale też łagodzi ból i wspomaga gojenie się zmian chorobowych.¹ Może pomóc, jeśli zmagasz się z nawrotową opryszczką warg, twarzy. Stosuj go w dawce 200 mg w 1 tabletce 5 razy dziennie przez 5 dni.²
Dla uzyskania lepszych efektów zastosuj również Hascovir Lipożel, który wspomaga gojenie zmian skórnych i nie zostawia białych śladów na ustach.³
Jeśli zaś obawiasz się nawrotu opryszczki, sięgnij profilaktycznie po Hascovir control Max. Obecny w leku acyklowir w dawce 400 mg w 1 tabletce hamuje namnażanie wirusa.⁴
Kiedy masz opryszczkę, bądź odpowiedzialny. Wirus obecny jest między innymi w ślinie czy łzach i bardzo łatwo się przenosi przez kontakt bezpośredni, np. pocałunek czy picie z tej samej szklanki. Pilnuj, by nikt nie używał twojego ręcznika i nie pożyczaj kosmetyków (np. pomadki).
Opryszczka to trudny przeciwnik, na temat którego krąży jednak wiele mitów. Być może słyszałeś, że nie trzeba jej leczyć albo że nie ma na nią lekarstwa. Oba stwierdzenia są błędne!
Po pierwsze wirus HSV nie jest wcale tak łagodny, jak się wydaje. Zakażenie może mieć ciężki przebieg, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do opryszczkowego zapalenia mózgu. Może być także niebezpieczne dla noworodków i niemowląt.
Po drugie współczesna medycyna ma w swoich zasobach sporo leków przeciwwirusowych, a wśród nich wspomniany acyklowir. Nie tylko hamuje namnażanie się wirusa, ale też łagodzi uciążliwe objawy.¹ Stosowany jest w zakażeniach pierwotnych i nawrotowych, ale też jako element profilaktyki.
Jeśli więc opryszczka pokrzyżowała twoje plany, nie pozwól, by zrobiła to kolejny raz. Sięgnij po odpowiednie leki i nie pozwól, by niepokorny wirus zniszczył radość ze spotkań towarzyskich i dobrej zabawy.
HAS/23/12/11/a
Hascovir control, 200 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 200 mg acyklowiru (Aciclovirum). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Leczenie nawrotowej opryszczki warg i twarzy wywołanych przez wirus opryszczki pospolitej (Herpes simplex) u dorosłych. Leczenie nawrotowej opryszczki zewnętrznych narządów płciowych wywołanej przez wirus opryszczki pospolitej (Herpes simplex) u dorosłych. Produkt leczniczy może być stosowany jedynie u pacjentów, u których w przeszłości rozpoznano zakażenie wirusem opryszczki pospolitej. Podmiot odpowiedzialny: "PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK" S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.
Hascovir control MAX, 400 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 400 mg acyklowiru (Aciclovirum). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Zapobieganie nawrotom opryszczki pospolitej u pacjentów z prawidłową odpornością. Produkt leczniczy może być stosowany jedynie u pacjentów, u których w przeszłości rozpoznano zakażenie wirusem opryszczki pospolitej. Podmiot odpowiedzialny: "PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK" S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.
Hascovir LIPOŻEL, 50 mg/g, żel. Skład: 1 g żelu zawiera 50 mg acyklowiru (Aciclovirum). Postać farmaceutyczna: żel. Wskazania do stosowania: Leczenie opryszczki wargowej (tzw. zimno) i zmian opryszczkowych na twarzy. Podmiot odpowiedzialny: "PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK" S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
¹ Lesiak A i in. Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej. Forum Dermatologicum 2017; 3(4): 147–151.
² Charakterystyka Produktu Leczniczego Hascovir control
³ Charakterystyka Produktu Leczniczego Hascovir Lipożel pkt 4.2 Leczenie należy prowadzić co najmniej przez 4 dni. Jeżeli nie nastąpiło zagojenie zmian skórnych leczenie można przedłużyć do 10 dni.
⁴ Charakterystyka Produktu Leczniczego Hascovir control MAX